Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aťka Janoušková slaví narozeniny

16. 03. 2017 9:00:00
Vzpomínám si, že jako malý kluk jsem byl velkým milovníkem animovaných pohádek, a každé víkendové ráno jsem proto zasvětil sledování televize.

Program byl vždy pestrý a upoutal moji pozornost. Vždy mě bavily pohádky jako například Tom a Jerry, Pat a Mat v seriálu "A je to" nebo Scooby-Doo. Ale ze všeho nejvíc mě bavily příběhy pilné Včelky Máji. Celé dětství jsem strávil s televizní Včelkou Májou a doteď mám v živé paměti nejrůznější situace a příběhy zvířátek ze stejnojmenné pohádky.

Nejen krásné obrazové zpracování, ale i hlas Máji mě vždy bavil. A právě s postavou Včelky Máji je spojena dabérka, herečka a zpěvačka, které zvonivý hlas patří. Jedná se o dámu, která již od svého dětství věnovala spoustu času herectví, a později dabovala mnoho pohádkových postav. Účinkovala v Národním divadle a dostala i několik filmových rolí. Její talent je vskutku obdivuhodný, a proto v roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Věřím, že každý zná úžasnou a v mnoha směrech nadanou paní Aťku Janouškovou! Ačkoli po většinu života byla oslovována jako Aťka, dostala od milovaných rodičů do vínku jméno Vlasta. Jako malé dítě však nedokázala své jméno vyslovit a ozývalo se spíše cosi jako "Ata" z čehož se ve výsledku utvořila přezdívka Aťka, jak sama herečka vzpomíná. Paní Janoušková se narodila 16. 3. 1930 v Praze, v tehdejším Československé republice, zvané též první republika. Již od mala milovala smích, tanec i zpěv.

Její nadšení z tance se prohloubilo v době, kdy byla jako dítě se svojí tetičkou na dovolené u moře. Poznala tam holčičku, která baletní kroužek navštěvovala. Každý večer, když se po setmění všichni pohromadě sešli a zpívali, začala ona holčička tančit, což se stalo pro malou Aťku velkou inspirací. Po návratu z dovolené domů tetička sdělila mamince, aby ji přihlásila do nějakého tanečního kroužku. Přibližně v sedmi letech se tomu tak stalo a tehdy malá Aťka začala navštěvovat taneční kroužek. Ovšem zde se trénoval spíše step a akrobacie. Proto později přešla do jiného baletního kroužku, který vedla primabalerína Národního divadla paní Zdeňka Zabylová. Zároveň se z jejích svěřenkyň a svěřenců rekrutovaly děti do Národního divadla, kam se díky této příležitosti dostala i Atinka. Velmi se jí v divadle líbilo a cítila se tam šťastná. Nejprve se objevovala v představeních baletních, později dostala roli i ve známé opeře Madam Butterfly. Zde hrála chlapeckou roli malého "Pinkertona", který v operní hře představuje syna madam Butterfly a důstojníka Pinkertona. Později, když paní Janoušková dosáhla věku deseti let, dostala roli v činnohře Prsten, jejímž autorem je známý spisovatel detektivních románů Emil Vachek. V rámci divadelní role hrála malou pětiletou holčičku, která neumí říkat "r" a stále o sobě zmiňuje, že je "pincezna". Ve svých třinácti letech dostala další roli v divadle. Jednalo se o operní hru Zuzana Vojířová, kde měla mladá Aťka představovat trpaslici Barborku. Bohužel v opeře ve finále neúčinkovala. V té době její rodiče zatklo gestapo a Aťka musela opustit Národní divadlo. Nějakou dobu se věnovala práci cizojazyčné korespondentky, protože jazyky vždy na škole bravurně zvládala.

Později ji zpět na divadelní prkna přivedl český básník, herec a hudební skladatel Emil František Burian. Paní Janoušková spolupracovala také s hudebním skladatelem a hercem R. A. Dvorským a později i s poppovým zpěvákem Jiřím Popperem, který měl navíc ve východoněmecké televizi vlastní show, kam zval velmi často české osobnosti.

Aťka Janoušková působila v mnoha divadelních hrách pro děti a mimo to zpívala se zpěvákem a hercem Josefem Zímou. Společně jezdili po venkově a pořádali vlastní estrády, v nichž měla Aťka i vlastní blok písní. Také, jak už jsem zmínil, je spojena s několika filmy jako například s hudební komedií s názvem "Ať žijí duchové", "Sedm žen" či v oscarovým hitem Amadeus, který režíroval česko-americký režisér Miloš Forman. A protože paní Janoušková oplývá bohatým talentem, velké slávy se jí dostalo i díky dabingu, kterému se intenzivně věnovala. Její jiskrný hlas můžeme slyšet u animované Včelky Máji ve stejnojmenném německém seriálu, dále dabovala role v pohádkách Broučci, Příběhy včelích medvídků, Ať žijí důchové. Její hlas je opravdu výjimečný, což dokládá i fakt, že paní Aťka Janoušková obdržela od Herecké asociace Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu! Paní Janoušková se vždy uměla bavit a umí to i nyní. Když se píše o umění bavit, připomíná to její velký hit s názvem Zázračný doktor, který poprvé zazněl v roce 1962 a jeho filmová podoba jako oficiální videoklip byla natočena v loňkém roce 2016 v Roudnici nad Labem. V současné době Aťka Janoušková žije v Praze a dodnes příležitostně přijímá pracovní nabídky. A právě dnes 16.března slaví paní Aťka Janoušková své narozeniny, ke kterým jí chceme jako tým Fénix rádia společně se všemi jejími příznivci a fanoušky popřát:

Ze srdce Vám, milá paní Aťko, přejeme všechno nejlepší, hlavně zdraví, mnoho příjemných lidí kolem Vás. Ať i nadále dokážete rozdávat úsměv a radost svým uměním i životním optimismem a elánem!

Pokud byste chtěli, milí čtenáři, paní Aťce Janouškové také popřát k jejím narozeninám, můžete tak učinit prostřednictvím Fénix rádia. Na oficiálních stránkách www.fenixradio.net naleznete kontakty na režii rádia, která váš osobní vzkaz předá do rukou paní Aťky.

Lukáš Pařízek 2017

www.fenixradio.net

Autor: Lubomír Zemanec | čtvrtek 16.3.2017 9:00 | karma článku: 21.71 | přečteno: 642x


Další články blogera

Lubomír Zemanec

Možná tu ještě jsem...

Bílé mráčky se toulají modrou oblohou a horký vánek si s nimi pohrává. Já se brouzdám nad Vltavou,Praha si jede svůj tanec a dláždění mi hoří pod nohama. Vracím se zpět do krásných a snad i těžkých časů,závidím zmizelým láskám.

9.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.57 | Přečteno: 164 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Možná...

Příběh, který vám teď budu vyprávět je o někom, koho každý dobře známe. Možná je to hvězda,možná jde jen o obyčejného člověka. Možná má život neskutečně ráda,ale možná je na něho moc nazlobená,možná cítí něco úplně jiného.

1.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 389 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Jak jsem čistil hlavu ( den 1.)

Tak se tak nějak stalo, že sedíme u piva a povídáme si o tom, kde kdo už letos byl a kam se kdo chystá.

3.2.2018 v 12:45 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 170 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Ledový Sen

Byl jednou jeden medvídek,který se jmenoval Míša.Jeho kamarádi lišák Mazánek a srneček Parůžek mu vyprávěli o tom,že když byli ještě malincí,byla zima a venku byla nějaká hmota.

14.12.2017 v 12:12 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 164 |

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Mají ženy respektovat svoji menstruaci? Mají staré kultury pravdu? Nebo lze některé věci

obejít? Píšu nejen svoje osobní zkušenosti. Je to téma nevhodné ke psaní? V době bulváru a všemožných videí?

14.8.2018 v 22:38 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 330 |

Jan Tichý(Bnj)

Bude mít někdo v programu zrušení duhového průvodu?

Nevím, proč se v anonymním velkoměstě, kde se nedá volit jinak než stranicky, volí dle pravidel pro komunální volby. Zde to, na rozdíl od malých obcí, považuji za zbytečné.

14.8.2018 v 21:11 | Karma článku: 17.88 | Přečteno: 482 | Diskuse

Robert Troška

Hoří! Ve Švédsku gangy zahalených mladíků rozpoutaly teror - shlédněte odkaz na video

Obyvatelé některých švédských měst prožili jednu z nejhrůznějších nocí. Gangy zahalených mladíků zapálily přes 100 aut. Z toho 60 aut bylo zničeno úplně. Podle švédské policie se jednalo o koordinovanou akci přes sociální sítě.

14.8.2018 v 20:39 | Karma článku: 37.97 | Přečteno: 1378 | Diskuse

Jan Dvořák

Televize Barrandov vysílá pod novým názvem: TVS(oukup)

Soukupova barrandovská televize je skutečnou štikou v tůni českých kanálů. Uštědřuje lekci za lekcí nejenom nenasytným Kavčím horám, ale i všem ostatním stanicím.

14.8.2018 v 19:25 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 480 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Smrtící ráj“ od Heinze G. Konsalika

Dovolená na krásném ostrově Mallorca v luxusním hotelu pro milionáře a to všechno zdarma! Dovolená snů v ráji! To všechno spadne do klína mladým manželům Tannertovým, Timovi a Melisse. Jenže to by nesměla být Melissa unesena...

14.8.2018 v 17:59 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 142 |
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 739

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

 

http://fenixradio.net/

https://www.facebook.com/fenixradio/

Najdete na iDNES.cz