Aťka Janoušková slaví narozeniny

16. 03. 2017 9:00:00
Vzpomínám si, že jako malý kluk jsem byl velkým milovníkem animovaných pohádek, a každé víkendové ráno jsem proto zasvětil sledování televize.

Program byl vždy pestrý a upoutal moji pozornost. Vždy mě bavily pohádky jako například Tom a Jerry, Pat a Mat v seriálu "A je to" nebo Scooby-Doo. Ale ze všeho nejvíc mě bavily příběhy pilné Včelky Máji. Celé dětství jsem strávil s televizní Včelkou Májou a doteď mám v živé paměti nejrůznější situace a příběhy zvířátek ze stejnojmenné pohádky.

Nejen krásné obrazové zpracování, ale i hlas Máji mě vždy bavil. A právě s postavou Včelky Máji je spojena dabérka, herečka a zpěvačka, které zvonivý hlas patří. Jedná se o dámu, která již od svého dětství věnovala spoustu času herectví, a později dabovala mnoho pohádkových postav. Účinkovala v Národním divadle a dostala i několik filmových rolí. Její talent je vskutku obdivuhodný, a proto v roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Věřím, že každý zná úžasnou a v mnoha směrech nadanou paní Aťku Janouškovou! Ačkoli po většinu života byla oslovována jako Aťka, dostala od milovaných rodičů do vínku jméno Vlasta. Jako malé dítě však nedokázala své jméno vyslovit a ozývalo se spíše cosi jako "Ata" z čehož se ve výsledku utvořila přezdívka Aťka, jak sama herečka vzpomíná. Paní Janoušková se narodila 16. 3. 1930 v Praze, v tehdejším Československé republice, zvané též první republika. Již od mala milovala smích, tanec i zpěv.

Její nadšení z tance se prohloubilo v době, kdy byla jako dítě se svojí tetičkou na dovolené u moře. Poznala tam holčičku, která baletní kroužek navštěvovala. Každý večer, když se po setmění všichni pohromadě sešli a zpívali, začala ona holčička tančit, což se stalo pro malou Aťku velkou inspirací. Po návratu z dovolené domů tetička sdělila mamince, aby ji přihlásila do nějakého tanečního kroužku. Přibližně v sedmi letech se tomu tak stalo a tehdy malá Aťka začala navštěvovat taneční kroužek. Ovšem zde se trénoval spíše step a akrobacie. Proto později přešla do jiného baletního kroužku, který vedla primabalerína Národního divadla paní Zdeňka Zabylová. Zároveň se z jejích svěřenkyň a svěřenců rekrutovaly děti do Národního divadla, kam se díky této příležitosti dostala i Atinka. Velmi se jí v divadle líbilo a cítila se tam šťastná. Nejprve se objevovala v představeních baletních, později dostala roli i ve známé opeře Madam Butterfly. Zde hrála chlapeckou roli malého "Pinkertona", který v operní hře představuje syna madam Butterfly a důstojníka Pinkertona. Později, když paní Janoušková dosáhla věku deseti let, dostala roli v činnohře Prsten, jejímž autorem je známý spisovatel detektivních románů Emil Vachek. V rámci divadelní role hrála malou pětiletou holčičku, která neumí říkat "r" a stále o sobě zmiňuje, že je "pincezna". Ve svých třinácti letech dostala další roli v divadle. Jednalo se o operní hru Zuzana Vojířová, kde měla mladá Aťka představovat trpaslici Barborku. Bohužel v opeře ve finále neúčinkovala. V té době její rodiče zatklo gestapo a Aťka musela opustit Národní divadlo. Nějakou dobu se věnovala práci cizojazyčné korespondentky, protože jazyky vždy na škole bravurně zvládala.

Později ji zpět na divadelní prkna přivedl český básník, herec a hudební skladatel Emil František Burian. Paní Janoušková spolupracovala také s hudebním skladatelem a hercem R. A. Dvorským a později i s poppovým zpěvákem Jiřím Popperem, který měl navíc ve východoněmecké televizi vlastní show, kam zval velmi často české osobnosti.

Aťka Janoušková působila v mnoha divadelních hrách pro děti a mimo to zpívala se zpěvákem a hercem Josefem Zímou. Společně jezdili po venkově a pořádali vlastní estrády, v nichž měla Aťka i vlastní blok písní. Také, jak už jsem zmínil, je spojena s několika filmy jako například s hudební komedií s názvem "Ať žijí duchové", "Sedm žen" či v oscarovým hitem Amadeus, který režíroval česko-americký režisér Miloš Forman. A protože paní Janoušková oplývá bohatým talentem, velké slávy se jí dostalo i díky dabingu, kterému se intenzivně věnovala. Její jiskrný hlas můžeme slyšet u animované Včelky Máji ve stejnojmenném německém seriálu, dále dabovala role v pohádkách Broučci, Příběhy včelích medvídků, Ať žijí důchové. Její hlas je opravdu výjimečný, což dokládá i fakt, že paní Aťka Janoušková obdržela od Herecké asociace Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu! Paní Janoušková se vždy uměla bavit a umí to i nyní. Když se píše o umění bavit, připomíná to její velký hit s názvem Zázračný doktor, který poprvé zazněl v roce 1962 a jeho filmová podoba jako oficiální videoklip byla natočena v loňkém roce 2016 v Roudnici nad Labem. V současné době Aťka Janoušková žije v Praze a dodnes příležitostně přijímá pracovní nabídky. A právě dnes 16.března slaví paní Aťka Janoušková své narozeniny, ke kterým jí chceme jako tým Fénix rádia společně se všemi jejími příznivci a fanoušky popřát:

Ze srdce Vám, milá paní Aťko, přejeme všechno nejlepší, hlavně zdraví, mnoho příjemných lidí kolem Vás. Ať i nadále dokážete rozdávat úsměv a radost svým uměním i životním optimismem a elánem!

Pokud byste chtěli, milí čtenáři, paní Aťce Janouškové také popřát k jejím narozeninám, můžete tak učinit prostřednictvím Fénix rádia. Na oficiálních stránkách www.fenixradio.net naleznete kontakty na režii rádia, která váš osobní vzkaz předá do rukou paní Aťky.

Lukáš Pařízek 2017

www.fenixradio.net

Autor: Lubomír Zemanec | čtvrtek 16.3.2017 9:00 | karma článku: 22.70 | přečteno: 657x

Další články blogera

Lubomír Zemanec

Jak jsem čistil hlavu ( den 1.)

Tak se tak nějak stalo, že sedíme u piva a povídáme si o tom, kde kdo už letos byl a kam se kdo chystá.

3.2.2018 v 12:45 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 184 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Ledový Sen

Byl jednou jeden medvídek,který se jmenoval Míša.Jeho kamarádi lišák Mazánek a srneček Parůžek mu vyprávěli o tom,že když byli ještě malincí,byla zima a venku byla nějaká hmota.

14.12.2017 v 12:12 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 169 |

Lubomír Zemanec

Mikulovský kraj

Je čas vydat se prozkoumat, jaké je tento rok víno. Roky jsem jezdil do oblasti Velkých Bílovic, kde je naprosto úžasná příroda. Kolem mnoho vinic, stezek na procházku, výhledů a též krásné sklípky, které lemují uličky.

26.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 348 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Lidské chyby

“Chybovat je lidské, odpouštět božské“ Každý z nás chybuje a nezáleží na barvě naší pleti, na věku, profesi či značce našeho automobilu. Denně se dopouštíme stovky a tisíce chyb. Malých nepodstatných chybiček či fatálních selhání,

4.4.2017 v 13:15 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 337 |

Další články z rubriky Společnost

Roman Košťál

Jednu svíčku za mámu...

Malej kluk zapálí svíčku za svojí mámu. Mámu, co umřela jenom proto, že nějakej muslimskej pošuk se rozhodnul, že všem ukáže tu správnou "cestu." Umřelo 12 lidí... Malej kluk zapálí svíčku, mámu mu to nevrátí.

16.12.2018 v 20:50 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 325 | Diskuse

Tomáš Fries

Zemský ráj to na pohled

Slova z naší národní hymny, každý je zná. Žijeme si prý nejlépe v celé své historii a máme proto všechny důvody být nejspokojenějším národem na světě. Je tomu opravdu tak?

16.12.2018 v 20:30 | Karma článku: 15.51 | Přečteno: 204 | Diskuse

Martin Houška

Všechno nejlepší k narozeninám, nádraží !

V těchto dnech oslaví své kulaté narozeniny nádraží Ploskovice, na trati Lovosice - Česká Lípa. Trať, kterou tichá nerozvážnost a nerovnoměrnost provází už od samého počátku.

16.12.2018 v 18:18 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 175 | Diskuse

Marek Trizuljak

Migrace? Jediným racionálním řešením je mezinárodní spolupráce.

Migrace je globálním fenoménem, proto si vyžaduje koordinovaný přístup za účasti co nejširšího mezinárodního společenství.

16.12.2018 v 15:15 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 756 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, proč se musely zrušit žárovky.

Když jsem na podzim na Facebooku zveřejnil tento "rádoby FTÍPEK", tak jsem vůbec netušil, jakou zažehnu smršť.. Obrázek dosáhl 825 sdílení, ale protože tu mám přátele, co jsou odpůrci té sociální sítě, tak i pro ně zde..

16.12.2018 v 14:53 | Karma článku: 37.58 | Přečteno: 1467 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 750

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

 

http://fenixradio.net/

https://www.facebook.com/fenixradio/

Najdete na iDNES.cz