Josef Lada

17. 12. 2016 11:15:00
Milí čtenáři, když jsem se dnes probudil a chvíli jen tak zasněně koukal do stropních obkladů, začaly se mi v hlavě množit myšlenky týkající se pohádek (nejspíš na mě začíná působit vánoční atmosféra).
Josef LadaJosef Lada (ČT)

V rámci tohoto zasnění jsem se myšlenkami dostal i do hodně dávné minulosti, kdy jsem byl opravdu malý kluk,obdivoval jsem a dokonce i znal spoustu pohádek nazpaměť. Mám namysli i pohádky v knižní podobě. A právě na těchto pohádkách jsem ze všeho nejvíc miloval krásné doprovodné ilustrované obrázky. Konkrétním příkladem je třeba Kocour Mikeš, Bubáci a hastrmani nebo Krásná česká říkadla. Věřím, že i vy si na tyto krásné tvorby vzpomínáte. Když vezmeme tyto tři knihy, tušíte, co mají společného? Napovím vám, že počet stran či datum vydání to není. Všechna díla totiž ztvárnil jeden a ten samý autor, který opravdu oplýval talentem. Nejen, že byl spisovatel, byl i ilustrátor, malíř, karikaturista a jevištní výtvarník. Dokonce i sám Pablo Picasso o něm řekl, že je to ten největší, koho máme. Jak jsem již nastínil, je známý převážně tvorbou pro děti. Nicméně tvořil ilustrace i pro dospělé, je i autorem ilustrací k dílu Jaroslava Haška, ztvárnil přes 550 obrazů a přibližně 15 000 černobílých a barevných ilustrací. V tuto chvíli musíte mít na jazyku jediné jméno a toJosef Lada.

Josef LadaJosef Lada (idnes.cz)

Josef Lada se narodil 17. prosince v Hrusicích a byl nejmladší ze 4 dětí, potomek ševce Josefa Lady. Dožil se 69 let, zemřel 14. prosince 1957 v Praze. Už jako malý kluk trénoval své kreslířské dovednosti a velmi ho malování bavilo. Když Josefu Ladovi bylo půl roku, upadl na ševcovský nůž a poranil si oko, což způsobilo, že na jedno oko oslepl a chybělo mu prostorové vnímání. Ale nebylo to rozhodně žádnou překážkou proto, aby dosáhl nemalých úspěchů. Po ukončení školní docházky se šel Josef Lada učit na malíře pokojů a divadelních dekorací. To pro něj ovšem po roce přestalo být zajímavé, proto začal studovat knihaře a zlatiče nedaleko pražského Karlova náměstí. V tomto období dostal i svoji první zakázku a to nakreslit dva portréty do jevištního pokoje ochotnického představení s názvem "Na Valdštýnské šachtě".

Ve stejné době, kdy se ucházel o přijetí na uměleckoprůmyslovou školu v Praze mu byly zveřejněny jeho první kresby v časopisu Máj. Byly to kresby vyšehradský Slavín, kaplička sv. Martina a také dvě volné kompozice záhlaví fejetonu a mlýna. Jelikož pro něj bylo kreslení vším, navštěvoval i večerní kurzy kreslení a na stejné škole i po čase studoval na denním studiu. Během toho navázal spolupráci s časopisem Švanda dudák. A protože jeho kresby byly opravdu pěkné, jeho čtyři již zmíněné výtvory byly v tomto časopise publikovány. Také kreslil proRokytovy časopisy, kde jeho kresby byly doprovodnou ilustrací Pohádky o Honzíčkovi a zlatovlasé Isole. Myslím, že každý od první chvíle pozná Ladovu tvorbu. Jeho oblíbené postavy, které často ztvárňoval byly vodník a ponocný. V kresbách doslova ožívá jeho dětství a také jeho rodná vesnice Hrusice. Nejčastěji kreslil pro děti, ale sem tam ilustroval i knihy pro dospělé. Zajisté každý zná ilustrace „K osudům dobrého vojáka Švejka“, které považuji za jedny z nejznámějších. Jeho obrázky byly velkou inspirací pro Jaroslava Seiferta, který na základě toho napsal básnickou sbírku„Chlapec a hvězdy“. Sbírka zajímavě slovně doprovází Ladovi obrázky a proto je kniha jako celek o to více pestřejší.

Josef Lada je dokonce společně s Vančurou, Nezvalem a Čapkem spoluzakladatel tzv. moderní pohádky, v české literatuře a za své dílo obdržel i titul národní umělec. Také se věnoval malování krásných obrazů, jak jste se již v úvodu mohly dočíst, kterých vytvořil přibližně 550 kusů a mezi nejznámější patří například Vánoce, Velikonoce, Vodník, Slouha, Tichá noc, Ponocný, Mikuláš, anděl a čert, Hastrmanův podzim, Hastrman v zimě, Tancovačka, Rodná chalupa a další. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách, jako je Památník národního písemnictví, Národní galerie Praha, Muzeum umění Olomouc, Oblastní muzeum Praha-východ a jiné. Spolupracovat s různými časopisy – Kopřiva, Rašple, Chuďas, Máj, Humoristické listy, karikatury. Jeho příspěvky byly i v novinách, ilustroval hudebniny, vytvářel kalendáře a plakáty.

Mimo kreslení projevil svůj talent i v písemné podobě, jeho nejznámější tvorba je například Kocour Mikeš, která má hned čtyři díly. Také se může pyšnit pohádkovou knihou O chytré kmotře lišce nebo povídkou Král Lávra,Tyrolskými elegiemi, také mnoho ilustracemi do knih Jaroslava Haška, Erbenovy a Drdovy pohádky, epigramy Karla Havlíčka Borovského a další. Určitě jsou vám také povědomá díla jako například Halekačky naší Kačky, Kalamajka, Josef Lada dětem, Veselé kresby Josefa Lady, Velká kniha českých říkadel, Ezopské bajky a další.

Kocour MikešKocour Mikeš (josef lada)

Byl hlavním výtvarníkem českého filmu Hrátky s čertem, který režírovalJosef Mach. Film byl natočen podle pohádkové divadelní hry Jana Drdy. Znám byl také jako autor scén, kostýmů a výprav k operám a divadelním hrám, které uvádělo Národní divadlo. Mezi první patřil například velmi známý Strakonický Dudák od Josefa Kajetána Tyla. Naopak poslední tvorbou byly návrhy pro Dvořákovu operu Čert a Káča, ale ta nebyla realizována. Ani kinematografie nebyla Josefu Ladovi neznáma. Za jeho života vzniklo i v tomto směru mnoho děl. Můžeme sem zařadit animovaný film Říkadla, loutkový film Osudy dobrého vojáka Švejka nebo hraný film Hrátky s čertem.

Hrátky s čertemHrátky s čertem (google)

Během svého života seJosef Lada seznámil s Hanou Budějickou s kterou se i oženil. Společně měli dvě dcery Alenu a Evu. Talent, kterým oplýval Josef Lada měly i jeho dcery. První dcera Alena byla ilustrátorkou a malířkou. Později napsala knihu o svém otci, která nese název „Můj táta Josef Lada“. V knize byly použity ilustrace JosefaLady a samotná kniha měla přes 9000 výtisků. Druhá dcera Eva byla nadaná klavíristka.

V současnosti existují i dva televizní dokumenty ve kterých Josef Lada hrál. V minulosti oba dva dokumenty vysílala Československá televize, jmenují se Národní umělec Josef Lada a Ladovi Furianti. O Josefu Ladovi bylo napsáno více než 14 monografií nebo vzpomínkových knih, realizovalo se více než 70 samostatných a mnoho kolektivních výstav jeho děl. Dokonce po něm byl i v budoucnu pojmenovaný asteroid #17625 Josef Lada.

Pokud by jste se rozhodli navštívit vesničku, kdeJosef Lada vyrůstal, věřím, že budete doslova žasnout, jak krásná vesnička to vlastně je. Rozhodně vám tento zážitek doporučuji zažít na vlastní pěst. Vesnička svoji slávou sahá až do Japonska, Finska, Brazílie, Číny či Spojených států. Ptáte se proč? No je přece jasné, že díky Josefu Ladovi a chytrému kocourkovi Mikešovi.

HrusiceHrusice (net)

V Hrusicích naleznete Památník Josefa Lady, ke kterému vedou hned dvě stezky. Mimo památník vás zavedou i k domu, kde umělec bydlel, k bustě Josefa Lady na pomníku nebo také k hospodě U Sejků, která je známá z obrazu Hospodská rvačka. Interiér hospody je vyzdoben Ladovými obrázky, takže Ladův talent můžete vnímat opravdu ze všech stran. A nejen hospoda je krásně ozdobena, po celé vesnici najdete spoustu ilustrací a vzpomínek na tohoto významného umělce.

Lukáš Pařízek

2016

Autor: Lubomír Zemanec | sobota 17.12.2016 11:15 | karma článku: 21.72 | přečteno: 693x

Další články blogera

Lubomír Zemanec

Jak jsem čistil hlavu ( den 1.)

Tak se tak nějak stalo, že sedíme u piva a povídáme si o tom, kde kdo už letos byl a kam se kdo chystá.

3.2.2018 v 12:45 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 184 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Ledový Sen

Byl jednou jeden medvídek,který se jmenoval Míša.Jeho kamarádi lišák Mazánek a srneček Parůžek mu vyprávěli o tom,že když byli ještě malincí,byla zima a venku byla nějaká hmota.

14.12.2017 v 12:12 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 169 |

Lubomír Zemanec

Mikulovský kraj

Je čas vydat se prozkoumat, jaké je tento rok víno. Roky jsem jezdil do oblasti Velkých Bílovic, kde je naprosto úžasná příroda. Kolem mnoho vinic, stezek na procházku, výhledů a též krásné sklípky, které lemují uličky.

26.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 348 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Lidské chyby

“Chybovat je lidské, odpouštět božské“ Každý z nás chybuje a nezáleží na barvě naší pleti, na věku, profesi či značce našeho automobilu. Denně se dopouštíme stovky a tisíce chyb. Malých nepodstatných chybiček či fatálních selhání,

4.4.2017 v 13:15 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 337 |

Další články z rubriky Společnost

Roman Košťál

Jednu svíčku za mámu...

Malej kluk zapálí svíčku za svojí mámu. Mámu, co umřela jenom proto, že nějakej muslimskej pošuk se rozhodnul, že všem ukáže tu správnou "cestu." Umřelo 12 lidí... Malej kluk zapálí svíčku, mámu mu to nevrátí.

16.12.2018 v 20:50 | Karma článku: 28.45 | Přečteno: 399 | Diskuse

Tomáš Fries

Zemský ráj to na pohled

Slova z naší národní hymny, každý je zná. Žijeme si prý nejlépe v celé své historii a máme proto všechny důvody být nejspokojenějším národem na světě. Je tomu opravdu tak?

16.12.2018 v 20:30 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 222 | Diskuse

Martin Houška

Všechno nejlepší k narozeninám, nádraží !

V těchto dnech oslaví své kulaté narozeniny nádraží Ploskovice, na trati Lovosice - Česká Lípa. Trať, kterou tichá nerozvážnost a nerovnoměrnost provází už od samého počátku.

16.12.2018 v 18:18 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 176 | Diskuse

Marek Trizuljak

Migrace? Jediným racionálním řešením je mezinárodní spolupráce.

Migrace je globálním fenoménem, proto si vyžaduje koordinovaný přístup za účasti co nejširšího mezinárodního společenství.

16.12.2018 v 15:15 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 773 | Diskuse

Přemysl Čech

O tom, proč se musely zrušit žárovky.

Když jsem na podzim na Facebooku zveřejnil tento "rádoby FTÍPEK", tak jsem vůbec netušil, jakou zažehnu smršť.. Obrázek dosáhl 825 sdílení, ale protože tu mám přátele, co jsou odpůrci té sociální sítě, tak i pro ně zde..

16.12.2018 v 14:53 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 1499 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 750

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

 

http://fenixradio.net/

https://www.facebook.com/fenixradio/

Najdete na iDNES.cz