Advent a jeho tradice

29. 11. 2016 9:00:00
Milí čtenáři, když roztáhnete žaluzie a podíváte se ze svých domovů z okna ven, co vás zaujme jako první? Nenapadá vás nic? Tak se ještě chvíli "kochejte".... A co teď?

Určitě vás zaujalo to stejné, co mne. Chodníky, stromy a střechy domů pokrývá jemný sněhový poprašek.Rozhlížím se proto na všechny strany a užívám si ten krásný pohled ven. Ale také si říkám, jaké by to asi zase bylo, kdyby vysvitlo alespoň na chvíli sluníčko. Kdybych mohl vytáhnout horské kolo a s přítelkyní se mohl projet někam daleko. Byl by třeba první máj a protože mne tradice nejsou cizí, hned při prvním zahlédnutí rozkvetlé prvomájové třešně bych snížil riziko, že by v následujícím roce přítelkyně mohla uschnout. Věřím, že i vy jste v tento den udělali nezbytné. Nebo jste na tento významný den zapomněli? Pak máte nejvyšší čas to napravit, ovšem pro váš klid nemusíte hledat celou třešeň, postačí vám větvička jmelí! Tušíte, kam mířím? Že ne? A co třeba, když kolem vás bude tvořit příjemnou atmosféru skupinka čtyř svíček a dům vám provoní vůně skořice či měknoucích medových perníčků? Přesně tak, je tu doba adventní!

AdventAdvent (Fenix)

Nikdy mne ale nenapadlo, co si pod tím vlastně představit. Vždy jsem jen vnímal atmosféru, adventní tradice a chuť výtečného cukroví. Slovo Advent pochází z latiny a volně ho můžeme přeložit jako "příchod". Představuje radostné očekávání příchodu Spasitele, dobu rozjímání, duchovní přípravy na vánoce a dobročinnost. Vzpomínám si, že jako malý kluk, jsem vždy dokázal plně vnímat tu předvánoční atmosféru a nemohl se dočkat rozbalování dárků. Ale než vůbec došlo ke Štědrému večeru, mohl jsem si užívat všech momentů, které k adventu patří. Pokud také rádi provázíte tento čas tradicemi, zajisté už nyní máte na krásném ubruse pokrývající velký stůl v obývacím pokoji adventní věnec se čtyřmi svíčkami víceméně stejných barev až na jednu, která je oproti zbylým třem fialovým zřetelně růžová. Víte proč tomu tak vlastně je? Sám jsem to dlouho nevěděl, protože mne hlavně zajímala, jakožto malého kluka, možnost legálně použít sirky a nebýt okřiknut. Ale nebojte, pyroman ze mne nevyrostl.

Každá ze svíček na adventním věnci něco symbolizuje a zapaluje se vždy každou neděli po dobu čtyř týdnů. Jak to vlastně přesně je?

- První adventní neděli, to máme 27. listopadu, zapalujeme fialovou svíčku, která se nazývá svíčka "proroků". Tato svíčka připomíná proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

- Následující neděli můžeme zapálit druhou svíčku, opět fialovou. Druhá svíčka je nazývána jako svíčka "betlémská" - představuje lásku a Ježíškovy jesličky.

- Třetí adventní neděli zapalujeme růžovou "pastýřskou" svíci, vyjadřující radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

- A poslední čtvrtou neděli už nám může plamínek ohně zdobit všechny svíčky. V tento den zapalujeme fialovou svíčku neboli andělskou. Má nám naznačovat mír a pokoj.

Mimo zapalování svíček adventního věnce máme samozřejmě spoustu dalších tradic, které nám čekání na Štědrý den zpříjemní. Teď si v hlavě promítám jednu scénku z českého komediálního filmu Pelíšky, kde se rodina snažila lít olovo. I to sem samozřejmě patří, ale je to spíše zvyklost konkrétně Štědrého dne. Také jste někdy zkoušeli lít olovo? Jedná se zde o formu znamení či předzvěsti vaší budoucnosti. Když jsem to zkoušel já, vyšel mi podivný placatý nepravidelný tvar, který měl uprostřed nespočitatelně mnoho otvorů. Bylo jich sedm. A jelikož to bylo v době, kdy jsem měl školní prázdniny, domnívám se, že to mohlo znamenat, že mi to v následujícím roce po studijní stránce zajistépůjde bravurně. Jen škoda, že to tehdá nevěděla moje paní učitelka z matematiky.

Také kromě lití olova se považuje za adventní tradice například již zmíněné pečení perníčků. Patříte mezi ty, kteří pravidelně, řekl bych každodenně, testují měkkost a vyváženou chuť? Opravdu pro mne vždy bylo nesmírně těžké odolat. A to i v případě, kdy se na našem stole objevil perníkový betlém. V tu chvíli, řekl bych, že zbytečně, provokoval a dráždil mé chuťové buňky. Když jsem kolem betlému procházel, mnohdy mne natolik zaujal, že jsem zažil adventní srážku s futry dveří. A za takovou nepříjemnost jsem si účtoval vždy tzv. "bolestné". V tu chvíli to odnesl perníkový dobytek, který střežil jesličky v perníkovém betlémě. No a když se na to přišlo, pak jsem to odnesl i já. Ale co si budeme povídat, sladké cukroví je prostě módním doplňkem každé adventní doby! A napadá mě, že cukroví jako takové má původ v pohanské tradici oslav Slunovratu, mělo dvě funkce a to ochrannou a obřadní. Postupem času se přeměnilo v cukroví slavnostní.

Další z tradic adventu je řezání "barborek". Tímto všem Barborkám přeji výdrž a pozitivní naladění! Samozřejmě mám na mysli větvičky různých stromů, které se po uříznutí vloží do vázy s vodou. Barborka, která o vánocích rozkvetla, má přinést do domácnosti štěstí a děvčatům na vdávání předpovídá svatbu. Mimo větvičky stromů se domácnost zdobí i větvičkou jmelí, které často bývá umístěno například na stropním svítidle, zkrátka by mělo viditelně viset. A právě pod jmelím si můžete s protějškem vzájemně vyznat lásku formou políbení, což má zaručit vaši zamilovanost až do příštích vánoc. Ale určitě si jmelím pořádně domov vyzdobte, jelikož vám přinese štěstí, požehnání a dle Keltů také plodnost.

Na advent můžeme upozornit i dekorací v podobě mísy s ovocem. Symbolizuje dobrou úrodu a víru, že v následujícím roce bude úroda a blahobyt stejný jako v předešlém roce. Každopádně se shodneme na tom, že tato dekorace ještě lépe vyjádří čas vánoc jako svátky hojnosti.

Samozřejmě nezapomeneme ani na děti, které v této době s radostí a chutí otevírají okénka čokoládového adventního kalendáře, který jim připomíná, že mají být hodné, aby měli pod vánočním stromečkem bohatou vánoční nadílku. Mimo kalendář si trénují básničku či písničku pro mikuláše, anděla a čerta, kteří vždy chodí pátého prosince. Vždy dětem dají možnost se upřímně ohodnotit, zda-li zlobily či byly hodné a po přednesení básničky či písně dostanou nadílku v podobě sladkostí, ovoce a dalších dobrot. A pokud vaše dítko nebylo úplně nejhodnější, symbolicky obdrží uhlí či bramboru. Příloha k vánočnímu kaprovi či řízku je pak bez pochyby jasná.

A nejpoctivěji plněná tradice je určitě chystání a zdobení vánočního stromečku při poslechuvánočních koled. Proto každý ze sklepa či půdy donese za celý rok bohatě zaprášenou a obecně těžkou krabici plnou vánočních ozdob jako jsou baňky, symbolické vánoční řetězy, prskavky, světýlka na stromeček a vánoční hvězdu, která zdobí špici vánočního stromku.

Nyní už zbývá vystavit vánoční betlém – pozor, aby nebyl jedlý, opravdu je to lákavá dekorace, která by do vánoc nemusela bez újmy na zdraví vydržet! A v nejposlednější řadě napustíme vanu, kterou po dobu vánočních svátků použijeme jako velké akvárium, které nám bude zdobit vánoční kapr. Doporučuji si schovat do peněženky alespoň jednu šupinu. Ta nám má přinést štěstí a více peněz v následujícím roce.

Tímto vám, milí čtenáři přeji, příjemné prožití adventní doby, mnoho příjemných rodinných chvil třeba při realizaci zmíněných tradic a poslechu vánočních koled. Přece jen je to období, které by jste měli prožít mírumilovně a také s láskou se svými blízkými i rodinou. Také vám proto přeji mnoho lásky, nadšení, ať vás atmosféra plně ovládne a advent si užijete v plném zdraví!

Lukáš Pařízek 2016

Autor: Lubomír Zemanec | úterý 29.11.2016 9:00 | karma článku: 9.85 | přečteno: 189x

Další články blogera

Lubomír Zemanec

Jak jsem čistil hlavu ( den 1.)

Tak se tak nějak stalo, že sedíme u piva a povídáme si o tom, kde kdo už letos byl a kam se kdo chystá.

3.2.2018 v 12:45 | Karma článku: 10.09 | Přečteno: 184 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Ledový Sen

Byl jednou jeden medvídek,který se jmenoval Míša.Jeho kamarádi lišák Mazánek a srneček Parůžek mu vyprávěli o tom,že když byli ještě malincí,byla zima a venku byla nějaká hmota.

14.12.2017 v 12:12 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 169 |

Lubomír Zemanec

Mikulovský kraj

Je čas vydat se prozkoumat, jaké je tento rok víno. Roky jsem jezdil do oblasti Velkých Bílovic, kde je naprosto úžasná příroda. Kolem mnoho vinic, stezek na procházku, výhledů a též krásné sklípky, které lemují uličky.

26.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 348 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Lidské chyby

“Chybovat je lidské, odpouštět božské“ Každý z nás chybuje a nezáleží na barvě naší pleti, na věku, profesi či značce našeho automobilu. Denně se dopouštíme stovky a tisíce chyb. Malých nepodstatných chybiček či fatálních selhání,

4.4.2017 v 13:15 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 337 |

Další články z rubriky Ona

Ivana Dianová

Zlá

Moje rodina vybavila mě malým sebevědomím, množstvím dědičných chorob a strachem z lidí. Křídla mi polámala s takovým důvtipem, že pro další zájemce bylo už slovy hračkou dorazit je docela.

16.12.2018 v 19:59 | Karma článku: 15.28 | Přečteno: 384 | Diskuse

Jan Hulik

Dopis ženě, kterou by měl každý znát.

Ještě nikdy jsem nepsal žádné ženě dopis tak zmaten, jako píši vážená pani dnes Vám. Vůbec nevím jak začít a jak pokračovat, ačkoli mi to jinak nedělá žádné potíže.

16.12.2018 v 15:00 | Karma článku: 6.34 | Přečteno: 333 | Diskuse

Jitka Štanclová

Ženy za pultem, muži před pultem...

"Já chci ten chytrý hrnec a to hned", křičel muž na celý obchod. Vánoční šílenství totiž právě bralo na obrátkách.

13.12.2018 v 14:10 | Karma článku: 23.32 | Přečteno: 650 | Diskuse

Alena Suchopárová

K Vánocům dárek.... dělat, co opravdu chci.

Nikdy jsem o tom nepřemýšlela. Kolik je věcí, které chci. A kolik je věcí, které vlastně dělám a nechci. A přesto ty první nedělám. A ty druhé dělám. A to celé, protože....

12.12.2018 v 23:31 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 329 | Diskuse

Kateřina Karolová

Lopatu na sníh do ruky těm, co pohrdají matkami na mateřské

Od té doby, co jsem matkou, mě často napadá, k čemu tak přirovnat tu naší bezva dovolenou. Jak jí co nejvýstižněji popsat všem těm, kteří matkami nejsou, přesto však námi, ufňukanými matkami, pohrdají.

11.12.2018 v 16:54 | Karma článku: 38.74 | Přečteno: 4100 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 750

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

 

http://fenixradio.net/

https://www.facebook.com/fenixradio/

Najdete na iDNES.cz