Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Advent a jeho tradice

29. 11. 2016 9:00:00
Milí čtenáři, když roztáhnete žaluzie a podíváte se ze svých domovů z okna ven, co vás zaujme jako první? Nenapadá vás nic? Tak se ještě chvíli "kochejte".... A co teď?

Určitě vás zaujalo to stejné, co mne. Chodníky, stromy a střechy domů pokrývá jemný sněhový poprašek.Rozhlížím se proto na všechny strany a užívám si ten krásný pohled ven. Ale také si říkám, jaké by to asi zase bylo, kdyby vysvitlo alespoň na chvíli sluníčko. Kdybych mohl vytáhnout horské kolo a s přítelkyní se mohl projet někam daleko. Byl by třeba první máj a protože mne tradice nejsou cizí, hned při prvním zahlédnutí rozkvetlé prvomájové třešně bych snížil riziko, že by v následujícím roce přítelkyně mohla uschnout. Věřím, že i vy jste v tento den udělali nezbytné. Nebo jste na tento významný den zapomněli? Pak máte nejvyšší čas to napravit, ovšem pro váš klid nemusíte hledat celou třešeň, postačí vám větvička jmelí! Tušíte, kam mířím? Že ne? A co třeba, když kolem vás bude tvořit příjemnou atmosféru skupinka čtyř svíček a dům vám provoní vůně skořice či měknoucích medových perníčků? Přesně tak, je tu doba adventní!

AdventAdvent (Fenix)

Nikdy mne ale nenapadlo, co si pod tím vlastně představit. Vždy jsem jen vnímal atmosféru, adventní tradice a chuť výtečného cukroví. Slovo Advent pochází z latiny a volně ho můžeme přeložit jako "příchod". Představuje radostné očekávání příchodu Spasitele, dobu rozjímání, duchovní přípravy na vánoce a dobročinnost. Vzpomínám si, že jako malý kluk, jsem vždy dokázal plně vnímat tu předvánoční atmosféru a nemohl se dočkat rozbalování dárků. Ale než vůbec došlo ke Štědrému večeru, mohl jsem si užívat všech momentů, které k adventu patří. Pokud také rádi provázíte tento čas tradicemi, zajisté už nyní máte na krásném ubruse pokrývající velký stůl v obývacím pokoji adventní věnec se čtyřmi svíčkami víceméně stejných barev až na jednu, která je oproti zbylým třem fialovým zřetelně růžová. Víte proč tomu tak vlastně je? Sám jsem to dlouho nevěděl, protože mne hlavně zajímala, jakožto malého kluka, možnost legálně použít sirky a nebýt okřiknut. Ale nebojte, pyroman ze mne nevyrostl.

Každá ze svíček na adventním věnci něco symbolizuje a zapaluje se vždy každou neděli po dobu čtyř týdnů. Jak to vlastně přesně je?

- První adventní neděli, to máme 27. listopadu, zapalujeme fialovou svíčku, která se nazývá svíčka "proroků". Tato svíčka připomíná proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

- Následující neděli můžeme zapálit druhou svíčku, opět fialovou. Druhá svíčka je nazývána jako svíčka "betlémská" - představuje lásku a Ježíškovy jesličky.

- Třetí adventní neděli zapalujeme růžovou "pastýřskou" svíci, vyjadřující radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

- A poslední čtvrtou neděli už nám může plamínek ohně zdobit všechny svíčky. V tento den zapalujeme fialovou svíčku neboli andělskou. Má nám naznačovat mír a pokoj.

Mimo zapalování svíček adventního věnce máme samozřejmě spoustu dalších tradic, které nám čekání na Štědrý den zpříjemní. Teď si v hlavě promítám jednu scénku z českého komediálního filmu Pelíšky, kde se rodina snažila lít olovo. I to sem samozřejmě patří, ale je to spíše zvyklost konkrétně Štědrého dne. Také jste někdy zkoušeli lít olovo? Jedná se zde o formu znamení či předzvěsti vaší budoucnosti. Když jsem to zkoušel já, vyšel mi podivný placatý nepravidelný tvar, který měl uprostřed nespočitatelně mnoho otvorů. Bylo jich sedm. A jelikož to bylo v době, kdy jsem měl školní prázdniny, domnívám se, že to mohlo znamenat, že mi to v následujícím roce po studijní stránce zajistépůjde bravurně. Jen škoda, že to tehdá nevěděla moje paní učitelka z matematiky.

Také kromě lití olova se považuje za adventní tradice například již zmíněné pečení perníčků. Patříte mezi ty, kteří pravidelně, řekl bych každodenně, testují měkkost a vyváženou chuť? Opravdu pro mne vždy bylo nesmírně těžké odolat. A to i v případě, kdy se na našem stole objevil perníkový betlém. V tu chvíli, řekl bych, že zbytečně, provokoval a dráždil mé chuťové buňky. Když jsem kolem betlému procházel, mnohdy mne natolik zaujal, že jsem zažil adventní srážku s futry dveří. A za takovou nepříjemnost jsem si účtoval vždy tzv. "bolestné". V tu chvíli to odnesl perníkový dobytek, který střežil jesličky v perníkovém betlémě. No a když se na to přišlo, pak jsem to odnesl i já. Ale co si budeme povídat, sladké cukroví je prostě módním doplňkem každé adventní doby! A napadá mě, že cukroví jako takové má původ v pohanské tradici oslav Slunovratu, mělo dvě funkce a to ochrannou a obřadní. Postupem času se přeměnilo v cukroví slavnostní.

Další z tradic adventu je řezání "barborek". Tímto všem Barborkám přeji výdrž a pozitivní naladění! Samozřejmě mám na mysli větvičky různých stromů, které se po uříznutí vloží do vázy s vodou. Barborka, která o vánocích rozkvetla, má přinést do domácnosti štěstí a děvčatům na vdávání předpovídá svatbu. Mimo větvičky stromů se domácnost zdobí i větvičkou jmelí, které často bývá umístěno například na stropním svítidle, zkrátka by mělo viditelně viset. A právě pod jmelím si můžete s protějškem vzájemně vyznat lásku formou políbení, což má zaručit vaši zamilovanost až do příštích vánoc. Ale určitě si jmelím pořádně domov vyzdobte, jelikož vám přinese štěstí, požehnání a dle Keltů také plodnost.

Na advent můžeme upozornit i dekorací v podobě mísy s ovocem. Symbolizuje dobrou úrodu a víru, že v následujícím roce bude úroda a blahobyt stejný jako v předešlém roce. Každopádně se shodneme na tom, že tato dekorace ještě lépe vyjádří čas vánoc jako svátky hojnosti.

Samozřejmě nezapomeneme ani na děti, které v této době s radostí a chutí otevírají okénka čokoládového adventního kalendáře, který jim připomíná, že mají být hodné, aby měli pod vánočním stromečkem bohatou vánoční nadílku. Mimo kalendář si trénují básničku či písničku pro mikuláše, anděla a čerta, kteří vždy chodí pátého prosince. Vždy dětem dají možnost se upřímně ohodnotit, zda-li zlobily či byly hodné a po přednesení básničky či písně dostanou nadílku v podobě sladkostí, ovoce a dalších dobrot. A pokud vaše dítko nebylo úplně nejhodnější, symbolicky obdrží uhlí či bramboru. Příloha k vánočnímu kaprovi či řízku je pak bez pochyby jasná.

A nejpoctivěji plněná tradice je určitě chystání a zdobení vánočního stromečku při poslechuvánočních koled. Proto každý ze sklepa či půdy donese za celý rok bohatě zaprášenou a obecně těžkou krabici plnou vánočních ozdob jako jsou baňky, symbolické vánoční řetězy, prskavky, světýlka na stromeček a vánoční hvězdu, která zdobí špici vánočního stromku.

Nyní už zbývá vystavit vánoční betlém – pozor, aby nebyl jedlý, opravdu je to lákavá dekorace, která by do vánoc nemusela bez újmy na zdraví vydržet! A v nejposlednější řadě napustíme vanu, kterou po dobu vánočních svátků použijeme jako velké akvárium, které nám bude zdobit vánoční kapr. Doporučuji si schovat do peněženky alespoň jednu šupinu. Ta nám má přinést štěstí a více peněz v následujícím roce.

Tímto vám, milí čtenáři přeji, příjemné prožití adventní doby, mnoho příjemných rodinných chvil třeba při realizaci zmíněných tradic a poslechu vánočních koled. Přece jen je to období, které by jste měli prožít mírumilovně a také s láskou se svými blízkými i rodinou. Také vám proto přeji mnoho lásky, nadšení, ať vás atmosféra plně ovládne a advent si užijete v plném zdraví!

Lukáš Pařízek 2016

Autor: Fénix Rádio | úterý 29.11.2016 9:00 | karma článku: 8.03 | přečteno: 146x

Další články blogera

Fénix Rádio

Lidské chyby

“Chybovat je lidské, odpouštět božské“ Každý z nás chybuje a nezáleží na barvě naší pleti, na věku, profesi či značce našeho automobilu. Denně se dopouštíme stovky a tisíce chyb. Malých nepodstatných chybiček či fatálních selhání,

4.4.2017 v 13:15 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 292 |

Fénix Rádio

Náš Český poklad Aťka

Určitě taky míváte chuť se vrátit zpátky. Já bych rád zase zažil nedělní ráno, když mi kolem osmé hodiny udělala maminka kakao, připravila rohlík s máslem a oznámila: "Jdu vařit a ty si pust televizi, bude tam Studio Kamarád".

20.3.2017 v 16:45 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 324 |

Fénix Rádio

Aťka Janoušková slaví narozeniny

Vzpomínám si, že jako malý kluk jsem byl velkým milovníkem animovaných pohádek, a každé víkendové ráno jsem proto zasvětil sledování televize.

16.3.2017 v 9:00 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 571 |

Fénix Rádio

Josef Lada

Milí čtenáři, když jsem se dnes probudil a chvíli jen tak zasněně koukal do stropních obkladů, začaly se mi v hlavě množit myšlenky týkající se pohádek (nejspíš na mě začíná působit vánoční atmosféra).

17.12.2016 v 11:15 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 470 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Hana Bočková

Babí léto

" Rosa o pavučinu zazvonila. Usmál ses. Pěkné je to. Vášnivě jsem Tě políbila, netušíc, že přichází babí léto. "

18.10.2017 v 20:07 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 97 | Diskuse

Ivana Dianová

Nevolím

Nevolím, nevolila jsem a nikdy volit nehodlám. Jak by řekl můj otec: "A dyť je to furt do blba!" Což je...

17.10.2017 v 21:34 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 996 | Diskuse

Hana Bočková

Malý fejeton pro pátek třináctého

...hlavou jí proběhla maminčina věta, kdy jako žákyně 2. A základní devítileté školy, začínala svou kariéru...

13.10.2017 v 13:10 | Karma článku: 15.34 | Přečteno: 509 | Diskuse

Daniela Bulířová

Nebojte se říct si o to, co chcete.

Někdy se můžeme cítit zranění. Smutní, uplakaní, nešťastní. Někdy se nám život pod rukama roztříští na milion kousků jako křišťálová sklenka nedopatřením shozená z okraje stolu.

12.10.2017 v 22:17 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 278 | Diskuse

Andrea Hynková

Kalhotky s ježečkama

V šest ráno mi to úplně nemyslí. Jak jinak si vysvětlit, že se po tmě v pouzdrové sukni snažím dostat do pozice bojovníka. Lem sukně mi leze někam pod prsa a jediné s čím jako bojovník zápasím je balanc.

12.10.2017 v 14:00 | Karma článku: 32.54 | Přečteno: 2198 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 747

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

http://fenixnews.cz/

http://fenixradio.net/

http://fenixradio.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.