Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sladká včelka Mája

2. 02. 2016 8:30:00
Vítejte ve světě výjimečných lidí s velkým snem. Pojďme si popovídat o dvou dámách, které i když mají rozdílné cesty, jsou spojeny stejným cílem. Obě se totiž rozdávají těm druhým a vytvářejí úsměvy na tvářích. Obě jsou hvězdami.

Herečku Aťku Janouškovou nejspíš není nutné představovat. Úplně postačí, když se řekne Včelka Mája, a její nezaměnitelný úsměv, a především hlas každého z nás vrátí zpět do dětských let. Když jsem si poprvé telefonoval s Vlastičkou (tedy Aťkou), nemohl jsem se zbavit dojmu, že je to všechno jenom trik a já vůbec na konci signálu nemám dospělého člověka, ale že stal se zázrak a já si vyprávím s pilnou včelkou, která stále drží ochrannou ruku nad Vilíkem. Požádal jsem tedy Aťku o možnost natočení krátkého rozhovoru. V očekávání, že tato dáma už nebude mít čas a hlavně chuť se s někým cizím setkat, natož seznamovat, jsem byl předem smířen s odmítnutím. Místo toho mi dokázala, že věk neznamená hození flinty do žita! Uběhlo několik dní a já zvoním na zvonek u vstupních dveří a v doprovodu své kamarádky přinášíme dort v podobě Máji.

Aťka JanouškováAťka Janoušková (Luboš Zemanec)

Malá, však velmi elegantní Aťka absolutně rozesmátá s plamínky v očích otevírá dveře a vítá nás, jakoby šlo o dlouholeté přátelství. Usedneme ke kávě a chlebíčkům a povídáme si opravdu úplně o všem. Jaké bylo dětství, o mužích a také o rodičích a vše plyne jako voda. Při otázce, zda mohu používat jméno Vlasta je mi opáčeno: "ale kdepák pane redaktore, jakápak já jsem Vlasta" a opět nádherný zvonivý smích. Včelka Mája měla kolem 105 dílů a mě zajímá, proč by se nedalo pokračovat? Aťka však říká rezolutně, že ne. "Víte, já pro dabing potřebuji ten kontakt s ostatními! Dřív se ve studiu sešla skvělá parta lidiček a já se na ně mohla dívat a pokud se něco zkazilo, tak se prostě jelo znovu. Dnes už se tam ani nepotkají a to by nebylo nic pro mě." Musím podotknout, že v krásném a útulném bytečku této skvělé herečky se cítím jako u babičky a po celou dobu vyprávění mi běží hlavou, zda se sem budu moci zase někdy vrátit, protože to vše kolem tak krásně hřeje u srdce. Snažím se, aby celé natáčení mělo spíše kamarádskou atmosféru a nešlo o natočení a honem rychle pryč, aby to nebylo jako bulvár. V další fázi se dozvídám, že má-li si vybrat zda káva anebo čaj, pak rozhodně čaj. Sladké či maso, pak určitě masíčko :-) Aťka vzpomíná, že se jednoho dne rozhodla brát svou výšku jako něco zvláštního, prý těch "normálních" je mnoho. Vše kolem si přizpůsobila a nikdy se nepotkala s posměchem, naopak lidé jsou k ní vstřícní dodnes. Její očka jezdí po krásném barevném dortíku, o kterém přemýšlí, jak si ho schovat a všem ho dávat na odiv. Bylo těžké vysvětlit, že sladká Mája se opravdu musí sníst a že uchovávat ji by nebylo dobré, vždy se při tom v očích Aťky ukázal stesk, že přece nemůže svou kamarádku sníst. Pomalu přecházíme k vyprávění si o cukrárně MOJAMI, která se nachází v Měšicích u Prahy a ruce, které toto dílko vytvářeli, patří Monice Fyrbachové. Jak vysvětluje spolumajitelka Jana Nachtigalová, název cukrárny vznikl z počátečních písmen jmen těchto dam a zbytek je dotvořen francouzskou inspirací.

Jana NachtigalováJana NachtigalováMonika FyrbachováMonika Fyrbachová

Jana si vždy přála mít nádhernou cukrárnu a kavárnu, kterou by navštěvovalo mnoho lidiček ve stylu šarmantních francouzských elegánů. Pánové a dámy zajdou na čaj, kávičku, něco sladkého či slaného, přitom si přečtou noviny,popovídají o životě a domů si odnesou ten svůj oblíbený zákusek. Jak mnoho společného se tady vytváří mezi Janou, Monikou a Aťkou že? Když přicházím do cukrárny MOJAMI rovnou podotýkám, že složenina názvu mi tak úplně nesedí! MOnikaJAna MY jako obě se společnou myšlenkou a úsilím, pak by tedy název měl končit ypsilonem, ne? Byl jsem opraven, že zapomínám na Francii a tedy s podobností slova Monami. Ach jak mnou cloumá nevědomost :-) Omlouvám se a usedám ke stolečku, kde mám připravenou skvělou kávu a nádherné zákusky. Kdo asi prozradil, že jsem neskutečně na sladké? V této interiérově krásné cukrárně dokážou potěšit opravdu skvělou kávou značky Arabica a tedy v této kávě nenaleznete žádný poměr Robusty. Jak jsem zjistil, tak kávovník arabský (Coffea arabica) a Kávovník statný (Coffea canephora) jsou dvě odrůdy z nichž ta první je kvalitnější a vyhledávanější ve všech zemích. Jana mi prozradila, že v cukrárně si můžete dát i slané zákusky. Víte co jsou to "Quiche"? (čti kyše). Jde o takové buď malé či velké košíčky s různorodou náplní, například maso nebo sýr či brokolice. K čaji si však můžete dát také chlebíčky a spoustu dalších dobrot ze slaného království v nabídce. Protože mým největším zájmem je sladké, napadlo mě, že pokud zvládají i 3D dorty, proč bych si nemohl objednat například "krávu". Už jsem stačil i vymyslet, že by Monika spala venku ve stanu a vytvořila toto zvíře i na velké travní ploše. Má otázka sklidila velký smích, ale já byl pln představ mít tak velké sladké dílko jen pro sebe:-) Protože se Monika vyhýbá mikrofonům a oku kamery, povídám si i dál jen s Janou a ke svému údivu zjišťuji, že divadelní prkna této ženě nejsou rozhodně cizí. Hraje ochotnické divadlo a bere to jako úděl, který ji naplňuje štěstím a pohodou. Jana sebe samu označuje jako herečku na prknech venkovských, ale můj názor je, že pokud někdo dělá své poslání srdcem, není vlastně takový rozdíl mezi profíkem a amatérem, nakonec kolik je dnes profíků, kteří nám přinášejí jen vztek, že!? Taková však Jana není, dokonce si zahrála roli Libuše a pak hups do autorské dílny, kde vzala post houby smradlavky.Venku už je tma, přichází druhé loučení. Uvědomuji si, jak mě obě dnešní návštěvy moc obohatily. Zjistil jsem, že každý z nás něco umí a pokud si nedáme od ostatních přesvědčit, že naše sny jsou jen hrady z karet, podaří se naplnit duši svou i duše svých blízkých naplníme něčím opravdu krásným a hodnotným .Nemusí se přece o každém psát v novinách, nemusí každý jezdit v limuzíně, a přesto každý může mít svůj velký dar a velký sen. Pro tuto chvilku si zapněte nějaký příběh včelky Máji, a pak vyrazte do ulic směr návštěva cukrárny MOJAMI. Třebas přijde i ...

Luboš Zemanec ;o)

( Video s Aťkou a Janou )

Autor: Lubomír Zemanec | úterý 2.2.2016 8:30 | karma článku: 9.03 | přečteno: 360x


Další články blogera

Lubomír Zemanec

Šance pro mladé talenty

Stále brouzdáte po stránkách internetu a hledáte to nejvhodnější pro rozvoj talentu vašeho dítěte? Teď už jistě bude volba jasná. Už dál rozhodně brouzdáním neztrácejte čas!

13.3.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Lubomír Zemanec

Jak jsem čistil hlavu ( den 1.)

Tak se tak nějak stalo, že sedíme u piva a povídáme si o tom, kde kdo už letos byl a kam se kdo chystá.

3.2.2018 v 12:45 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 143 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Ledový Sen

Byl jednou jeden medvídek,který se jmenoval Míša.Jeho kamarádi lišák Mazánek a srneček Parůžek mu vyprávěli o tom,že když byli ještě malincí,byla zima a venku byla nějaká hmota.

14.12.2017 v 12:12 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 154 |

Lubomír Zemanec

Mikulovský kraj

Je čas vydat se prozkoumat, jaké je tento rok víno. Roky jsem jezdil do oblasti Velkých Bílovic, kde je naprosto úžasná příroda. Kolem mnoho vinic, stezek na procházku, výhledů a též krásné sklípky, které lemují uličky.

26.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 13.12 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Mezinárodní mistrovství ve znalostech Bible Jeruzalém-Praha

Zveme vás k účasti na na mistrovství ve znalostech Bible Jeruzalém-Praha, které se bude konat v prostorách Senátu Parlamentu České republiky 13. května 2018.

18.3.2018 v 21:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 |

Karel Sýkora

Massive Attack – Unfinished Sympathy

Massive Attack je britská triphopová skupina, založená v Bristolu roku 1988. Massive Attack tehdy kombinací jazzu, hip hopu, rocku, a soulu vytvořili zcela nový žánr – trip hop.

18.3.2018 v 19:42 | Karma článku: 3.91 | Přečteno: 77 |

Jiří Ručka

Ukradená písnička XVIII. – Staring At The Sun.

Asi nejvíce kradenou písni v historií popmusic je Sunny Afternoon od londýnských beat rockerů The Kinks. Jako první si část této skladby „vypůjčili“ irští rockeři U2.

18.3.2018 v 12:48 | Karma článku: 8.04 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jiří Ručka

Ukradená písnička XVII. – Chyť své dny.

Tentokrát jsem sáhl do příchozí soukromé pošty, kde mi došel tip na ukradený song v české pop music. Jedná se o tip hodně zajímavý neb zde vykradl sám sebe hudební skladatel Jindra Parma, který svůj nápad prodal dvěma interpretům.

17.3.2018 v 18:57 | Karma článku: 10.08 | Přečteno: 346 | Diskuse

Karel Sýkora

Moravský apoštol indiánů – David Zeisberger

David Zeisberger (7. března 1721, Suchdol nad Odrou – 17. listopadu 1808, Goshen Township, Ohio) byl duchovní Moravské církve a misionář mezi domorodci severní Ameriky v tzv. „Třinácti koloniích“.

17.3.2018 v 7:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 |
Počet článků 134 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 735

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

http://fenixnews.cz/

http://fenixradio.net/

http://fenixradio.cz/

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.