Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Jak zkrotit haj... děti, aneb KLID, MAMINKO !

11. 02. 2013 8:30:00
Pro všechny, kteří zde teď čekáte nějaký nový psychologický poznatky ulehčující všechny vaše výchovný snahy, předesílám, že toto není v žádným případě pokus vám v něčem poradit, nýbrž zoufalé volání SOS o pomoc a naopak - teď poraďte vy mě... !

Není nad to, když jednou za čas musíte k lékaři a i přes nenáročnost vašeho požadavku - jdete přece jen pro recept na kapičky do ucha pro svou milovanou dceru, že jo - si posedíte v nabušený čekárně krásnejch dvaadvacet minut.

Ono by se řeklo - nemocný dětičky, chudinky, pokašlávající, pofňukávající, odzbrojený zákeřnejma bacilama... Jó, houby ! Malí tyrani to jsou ! Krvelačný obludy z hororu, na kterej by byl i Alfred Hitschcock kluk
pyšnej, kdyby dneska žil a to tady u nás.

"Pití !" zavelel chlapeček, kterej ještě asi neuměl do pěti napočítat. "Opatrně," nabádá ho trpělivě maminka, podávajíc mu láhev s čajem. "Neci tohle, ci kolu !" odstrkuje jí ruku chlapec a já přesně vidím, jak moje něžná vařečka dopadá na jeho neposedný zadeček a s láskou se ho dotýká. "Jen si dej čaj, je ještě teplej, potřebuješ se uzdravit," vysvětluje maminka a v očích má beznaděj a vysílení. "Nepočebuju, ci kolu a malovánky !" trvá na svém monstrum a láhev s teplým uzdravujícím čajem letí napříč čekárnou. "Nedostaneš omalovánky, když budeš takhle zlobivej !" varuje matka a v očích má lebku se zkříženými hnáty. "Pardón," krčí omluvně rameny na pána, kterýmu láhev proletěla těsně vedle hlavy a snaží se ji najít mezi stavebnicí a autíčky.

"Na, napij se," zkouší to znova. "Neci ! Ci kolu !" založí kluk ruce vzdorovitě na prsou a těší se, jak tím matku potrestá. Ta jen mlčí a dívá se někam z okna.

"Ci taky kolu," ozve se nesměle malá holčička, která sedí vedle a celou dobu všechno pozoruje velkýma modrýma očima. "Ale prosim tě ! Ani nevíš, co to je," brzdí ji její maminka a je znát, že by velice ráda momentálně neexistovala. "To je pití. To čelný pšeče," dodává holčička s pýchou, že ona moc dobře ví, co to je "kolu" !

"Taky chci kolu, mami," přidala se další holčička, už znatelně starší. "Koupíme pak cestou domů ?" Maminka, dobře si vědoma škodlivých účinků tohoto nápoje a místa, kde se právě nachází, usměrňuje hovor do přijatelnějších mezí : "Víš, že tohle moc nekupujeme. Nachystej si žákajdu, už půjdeme na řadu..."

"My kolu kupujeme, neci čaj !" naklonil se k ní tvrdošíjně chlapeček, co debatu začal. Holčička se zasmála, ale úsměv její maminky je velká křeč a moc bych za to nedala, že měla taky chuť dát hošíkovi pusu na zadek nějakým vyztuženým bičíkem, kdyby jí nějaký z fleku přišel pod ruku. Kdo ví, co se jim všem honilo hlavou. Mě jen to, že chci domů !

"Bác !" komentovala jiná maminka pád gumovýho kačera a bezzubé mimino se dásní od ucha k uchu jak o život. Agilní chlapec seskočil z přebalovacího pultíku, na kterým seděl a běžel podat hračku, co se zakutálela pod stolek. "Ty jsi hodnej," usmála se maminka mimča. Ale nebyl ! Hodil agresivně kačenu zpátky po mrňouskovi a trefil ho do hrudníčku se slovy : "To se tam nehází, je to tu pinavý !" a mračil se důležitě, jak starosta New Yorku. Mimino mělo z pusinky ve vteřině loupák a natahuje. "Béééééé..." linulo se čekárnou. "To nic, neplakej..." konejší ho vyděšená matka a bere do náruče.

"Matěji co to děláš ?!" krotí zlého ducha matka trapiče. "Ty ty ty !" a uvězňuje ho znovu na přebalovacím pultu. No hoši ! Prej TY TY TY ! Jak Krteček z Večerníčku ! Já bych mu ji jednu... ! "Nesmí to házet, je to pinavý, tamten pán má hnušný ponožky !" obhajuje se Matěj Zlobivý Veliký. Herodes - to byl král ! Maminka je rudá až... až... až za ušima a zacpává mu pusu : "Matěji ! Miminko tomu ještě nerozumí, je malinký !" Matěj to nevzdává a hučí přes dlaní zacpanou pusu : "Mimino zlobí ! Dostane na zadek !"

Tobě bych dala na zadek, napadlo mě. Ale naštěstí nemusím. Naštěstí za chvíli odejdu. Plná čekárna mlčky přihlížela Matějovu extempóre. I pán s hnusnejma ponožkama. Mimino se uklidnilo a spokojeně si vrní v mámině náruči. Batolecí paměť je krátká. Už po ráně kačerem ani nevzdechne. A díky Bohu za uklidňující ticho. Jen občas někdo zakašle a popotáhne nosem. Nedá mi to a koutkem oka se dívám, co dělá Matěj. Že o něm nevíme, je podezřelý. Zaměstnala ho ale maminčina kabelka a hraje si ze zipem. "Mamí, dej tam plst !" zavelí. Ach né, tak krásný to ticho bylo !

"Cože ?" ptá se ho maminka. "Dej tam plst !" opakuje vztekle. "A proč bych ho tam dávala ?" diví se maminka a pokouší se o ni infarkt. "Dej ho tam ! Ti ho škšípnu !" velí Matěj. Matce dochází trpělivost : "Stačí ! Buď hodnej, nebo řeknu paní doktorce, že jsi vylil sirup na kašel Azorovi do granulí !" No, tak to by toho dětskýho upíra asi fakt potrestalo... "Byl hoškej a štípal mě !" hájí se mrzutě. "Já ci kolu !" dodal. A je to tady zase ! Deja Vu ! A najednou řev, jako by ho někdo přepůlil cirkulárkou ! Všichni jsme nadskočili a vyděšená maminka Matěje třese dítětem ve vzduchu : "Co ti je ? Co se stalo ?" A že neuhádnete ? No mě to bylo jasný ve vteřině ! Vstávám a vyprošťuju Matějův prst ze zipu u kabelky. "Ježiši děkuju moc," hladí ho maminka po vlasech. "Pššššt, pšššš, tiše, už je to dobrýýýý...!"

Mám co dělat, abych se nesmála ! Držím se, to jo, ale ten malej zloduch se na mě tak divně dívá ve svý bolesti, že mi prostě ty koutky ujely a snad jsem měla v očích záblesk škodolibosti... Démon využívá toho, že mu matka nevidí do obličeje a vyplazuje na mě jazyk. Pěkně bílej jazyk. Asi fakt nemocnej jazyk... a jestli mu někdo na něm neudělá co nevidět uzel, bude to i nebezpečnej jazyk. "Ukáááž ? ? ?" vytřeštím oči a jdu pomalu k němu. "Co to máš v puse ? ? ?" přeháním schválně. Matěj zůstal s vyplazeným jazykem a vykulenýma očima a zdá se, že ho to vyděsilo. "No to jsem si přesně myslela!" kroutím nevěřícně hlavou a celá čekárna natahuje krk, aby se podívala, co má ten mrňavej ďábel v puse. I jeho maminka docela polekaně prohlíží synovi pusu. "Tak ty máš hadí jazyk, jo ?" děsím ho dál. "Na konci dvě špičky ? Páááni ! To máš z toho, že piješ kolu..." zvedám vědecky ukazováček a odcházím si zase sednout. Na kluka to zapůsobilo hrozivě. Zastrčil jazyk a mlčky sedí. Maminka potlačuje výbuch smíchu a zbytek čekárny neví, kam s očima. Dětské osazenstvo nenápadně kontroluje své jazyky prstem a s úlevou postupně oddechují.

Já také s úlevou oddechnu, protože vykoukla sestřička a jak mě zahlídla, tak na mě mrkla : "Hned vám to dám..." a během pěti vteřin je zpátky s receptem. "Ať je v teple a neucpávat vatou, jo ?" usměje se ještě a už mizí v ordinaci s dalším pacientem. Holčička se žákajdou. Ještě se stihne ve dveřích otočit a vypláznout na Matěje jazyk. Hrdinka. Teď, když se ujistila, že ona má tuhle část těla v pořádku a může machrovat ! Přitočila jsem se k ní a rychle šeptám : "Co to máš vzadu s vlasama ? ? ?" Vykulila oči : "Mamííí !" a v tom se za ní zavřely dveře. "Neboj, dneska očkování nebude," slyším ještě sestřičku, jak ji uklidňuje. Jó, očkování, sestři ! Holčička má asi teď jiný starosti... proběhlo mi hlavou zlodušsky a pak už smím říct sladké NASHLEDANOU !

Konečně venku... Konečně doma... Konečně u svých hodných velkých dětí ! "Berušky, kdepak jste ? Kampak jste se mi schovaly ? Maminka je už doma ! Bafiky baf !" volám rozverně. "Mami, ty něco bereš ?" ozvalo se z pokojíčku otráveně. Okamžitě jsem nohama na zemi. Přesněji řečeno nohama u kredence se dřezem s neumytým nádobím, který umytý bejt už mělo. "Ty mi taky můžeš, puberťačko zákeřná..." zamumlám si pro sebe. Mít poruce gumovýho kačera, tak s ním tak mrsknu, že by ani BÁÁÁC říct nestihla ! "Matěje na tebe, zmetku !" volám odhodlaně směr pokojík. Bez odpovědi. Ale jak ji znám, tak si ťuká na čelo, proč zrovna jako Matěje, že jo ? Ta máma je blbá. Matěj je přece paštika...

S láskou Vaše Altmanka, lidičky :-) 2013

Nalaďte si právě teď vysílání :

www.fenixradio.net/online-vysilani.php

Autor: Lubomír Zemanec | pondělí 11.2.2013 8:30 | karma článku: 24.45 | přečteno: 1125x

Další články blogera

Lubomír Zemanec

EL-DÉ-EN

Každý den neúprosně odpočítává čas,kdy mládí předá vládu silnějšímu stáří. Náhle přicházejí nezvané tvary, kterým se říká vrásky a v zrcadlech nás trošku děsí šedých vlasů stín.

18.1.2020 v 15:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Správná dáma nic neodpustí!

Ahoj můj čtenáři! Říkají mi,Věruno...ale to je jenom manévrovací postoj těch ostatních hlupáků! Když vám poprvé podám ruku, tak mírně sklopím svá něžná víčka s fakticky značkovou řasenkou a řeknu : Věra Vařechová a zatím si tykat

14.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Odběr krve

Vážení čtenáři, neumíte si ani představit,jak se zdánlivě banální odběr krve může stát obrovskou aktivitou, která vás poničí na několik dalších hodin.

11.6.2019 v 8:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Lubomír Zemanec

Zdravotní sestra není mrcha!

Světla v pokoji se pomalu mění ještě před chvilkou byla hluboká noc, ale teď uzavírá noc s ránem příměří.

23.5.2019 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Černá smrt v Evropě jako první biologická zbraň v dějinách lidstva!

Co mají společného středověký mor a současná pandemie? Černá smrt v Evropě a onemocnění COVID- 19. Porovnáme-li tyto dvě pandemie, obě pochází z Asie a jejich původcem jsou drobní savci.

31.3.2020 v 15:43 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 465 | Diskuse

Jitka Zámečníková

Kuře á la křepelka. Jak rozhodně neobjednávat jídlo online

Chtěla jsem doplnit špajzku, pěkně od počítače, z pohodlí domova a bez bacilů. Usedla jsem proto ke stroji, co ví vše, naťukala do vyhledávače firmu s druhem pečiva v názvu a začala svůj nákup. Tak jak jsem zvyklá, projížděla jsem

31.3.2020 v 15:08 | Karma článku: 21.08 | Přečteno: 727 | Diskuse

Martin Faltýn

Rouškový fejeton: Když s Národním šíjí všichni čerti aneb Dnes šnajdrujeme

Tedy rozumějme - s Národním divadlem! Pokud neznáte divadelní hantýrku, zejména tu historickou, čtete laskavě dál. Protože to je samozřejmě - o rouškách!

31.3.2020 v 11:23 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 166 | Diskuse

Marek Valiček

Gayové v nouzi (minisérie)

To, že se děje něco neobvyklého, mi nemusel pan premiér vykládat po televizi. Jasným důkazem byla změna kuchyně v regulérní krejčovskou dílnu v domácnosti dvou gayů...

31.3.2020 v 9:39 | Karma článku: 31.56 | Přečteno: 2221 | Diskuse

Josef Kouba

Čínský šach mat

Neuvěřitelné, ale pravda, to nemůže být náhoda. Posuďte sami, jaké dokonalé šachy si Čína se světem zahrála a jejich partner Rusko a Severní Korea neonemocněli.

30.3.2020 v 22:50 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 473 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 740

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

 

http://fenixradio.net/

https://www.facebook.com/fenixradio/

Najdete na iDNES.cz