Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sladká včelka Mája

2. 02. 2016 8:30:00
Vítejte ve světě výjimečných lidí s velkým snem. Pojďme si popovídat o dvou dámách, které i když mají rozdílné cesty, jsou spojeny stejným cílem. Obě se totiž rozdávají těm druhým a vytvářejí úsměvy na tvářích. Obě jsou hvězdami.

Herečku Aťku Janouškovou nejspíš není nutné představovat. Úplně postačí, když se řekne Včelka Mája, a její nezaměnitelný úsměv, a především hlas každého z nás vrátí zpět do dětských let. Když jsem si poprvé telefonoval s Vlastičkou (tedy Aťkou), nemohl jsem se zbavit dojmu, že je to všechno jenom trik a já vůbec na konci signálu nemám dospělého člověka, ale že stal se zázrak a já si vyprávím s pilnou včelkou, která stále drží ochrannou ruku nad Vilíkem. Požádal jsem tedy Aťku o možnost natočení krátkého rozhovoru. V očekávání, že tato dáma už nebude mít čas a hlavně chuť se s někým cizím setkat, natož seznamovat, jsem byl předem smířen s odmítnutím. Místo toho mi dokázala, že věk neznamená hození flinty do žita! Uběhlo několik dní a já zvoním na zvonek u vstupních dveří a v doprovodu své kamarádky přinášíme dort v podobě Máji.

Aťka JanouškováAťka Janoušková (Luboš Zemanec)

Malá, však velmi elegantní Aťka absolutně rozesmátá s plamínky v očích otevírá dveře a vítá nás, jakoby šlo o dlouholeté přátelství. Usedneme ke kávě a chlebíčkům a povídáme si opravdu úplně o všem. Jaké bylo dětství, o mužích a také o rodičích a vše plyne jako voda. Při otázce, zda mohu používat jméno Vlasta je mi opáčeno: "ale kdepák pane redaktore, jakápak já jsem Vlasta" a opět nádherný zvonivý smích. Včelka Mája měla kolem 105 dílů a mě zajímá, proč by se nedalo pokračovat? Aťka však říká rezolutně, že ne. "Víte, já pro dabing potřebuji ten kontakt s ostatními! Dřív se ve studiu sešla skvělá parta lidiček a já se na ně mohla dívat a pokud se něco zkazilo, tak se prostě jelo znovu. Dnes už se tam ani nepotkají a to by nebylo nic pro mě." Musím podotknout, že v krásném a útulném bytečku této skvělé herečky se cítím jako u babičky a po celou dobu vyprávění mi běží hlavou, zda se sem budu moci zase někdy vrátit, protože to vše kolem tak krásně hřeje u srdce. Snažím se, aby celé natáčení mělo spíše kamarádskou atmosféru a nešlo o natočení a honem rychle pryč, aby to nebylo jako bulvár. V další fázi se dozvídám, že má-li si vybrat zda káva anebo čaj, pak rozhodně čaj. Sladké či maso, pak určitě masíčko :-) Aťka vzpomíná, že se jednoho dne rozhodla brát svou výšku jako něco zvláštního, prý těch "normálních" je mnoho. Vše kolem si přizpůsobila a nikdy se nepotkala s posměchem, naopak lidé jsou k ní vstřícní dodnes. Její očka jezdí po krásném barevném dortíku, o kterém přemýšlí, jak si ho schovat a všem ho dávat na odiv. Bylo těžké vysvětlit, že sladká Mája se opravdu musí sníst a že uchovávat ji by nebylo dobré, vždy se při tom v očích Aťky ukázal stesk, že přece nemůže svou kamarádku sníst. Pomalu přecházíme k vyprávění si o cukrárně MOJAMI, která se nachází v Měšicích u Prahy a ruce, které toto dílko vytvářeli, patří Monice Fyrbachové. Jak vysvětluje spolumajitelka Jana Nachtigalová, název cukrárny vznikl z počátečních písmen jmen těchto dam a zbytek je dotvořen francouzskou inspirací.

Jana NachtigalováJana NachtigalováMonika FyrbachováMonika Fyrbachová

Jana si vždy přála mít nádhernou cukrárnu a kavárnu, kterou by navštěvovalo mnoho lidiček ve stylu šarmantních francouzských elegánů. Pánové a dámy zajdou na čaj, kávičku, něco sladkého či slaného, přitom si přečtou noviny,popovídají o životě a domů si odnesou ten svůj oblíbený zákusek. Jak mnoho společného se tady vytváří mezi Janou, Monikou a Aťkou že? Když přicházím do cukrárny MOJAMI rovnou podotýkám, že složenina názvu mi tak úplně nesedí! MOnikaJAna MY jako obě se společnou myšlenkou a úsilím, pak by tedy název měl končit ypsilonem, ne? Byl jsem opraven, že zapomínám na Francii a tedy s podobností slova Monami. Ach jak mnou cloumá nevědomost :-) Omlouvám se a usedám ke stolečku, kde mám připravenou skvělou kávu a nádherné zákusky. Kdo asi prozradil, že jsem neskutečně na sladké? V této interiérově krásné cukrárně dokážou potěšit opravdu skvělou kávou značky Arabica a tedy v této kávě nenaleznete žádný poměr Robusty. Jak jsem zjistil, tak kávovník arabský (Coffea arabica) a Kávovník statný (Coffea canephora) jsou dvě odrůdy z nichž ta první je kvalitnější a vyhledávanější ve všech zemích. Jana mi prozradila, že v cukrárně si můžete dát i slané zákusky. Víte co jsou to "Quiche"? (čti kyše). Jde o takové buď malé či velké košíčky s různorodou náplní, například maso nebo sýr či brokolice. K čaji si však můžete dát také chlebíčky a spoustu dalších dobrot ze slaného království v nabídce. Protože mým největším zájmem je sladké, napadlo mě, že pokud zvládají i 3D dorty, proč bych si nemohl objednat například "krávu". Už jsem stačil i vymyslet, že by Monika spala venku ve stanu a vytvořila toto zvíře i na velké travní ploše. Má otázka sklidila velký smích, ale já byl pln představ mít tak velké sladké dílko jen pro sebe:-) Protože se Monika vyhýbá mikrofonům a oku kamery, povídám si i dál jen s Janou a ke svému údivu zjišťuji, že divadelní prkna této ženě nejsou rozhodně cizí. Hraje ochotnické divadlo a bere to jako úděl, který ji naplňuje štěstím a pohodou. Jana sebe samu označuje jako herečku na prknech venkovských, ale můj názor je, že pokud někdo dělá své poslání srdcem, není vlastně takový rozdíl mezi profíkem a amatérem, nakonec kolik je dnes profíků, kteří nám přinášejí jen vztek, že!? Taková však Jana není, dokonce si zahrála roli Libuše a pak hups do autorské dílny, kde vzala post houby smradlavky.Venku už je tma, přichází druhé loučení. Uvědomuji si, jak mě obě dnešní návštěvy moc obohatily. Zjistil jsem, že každý z nás něco umí a pokud si nedáme od ostatních přesvědčit, že naše sny jsou jen hrady z karet, podaří se naplnit duši svou i duše svých blízkých naplníme něčím opravdu krásným a hodnotným .Nemusí se přece o každém psát v novinách, nemusí každý jezdit v limuzíně, a přesto každý může mít svůj velký dar a velký sen. Pro tuto chvilku si zapněte nějaký příběh včelky Máji, a pak vyrazte do ulic směr návštěva cukrárny MOJAMI. Třebas přijde i ...

Luboš Zemanec ;o)

( Video s Aťkou a Janou )

Autor: Fénix Rádio | úterý 2.2.2016 8:30 | karma článku: 9.03 | přečteno: 348x

Další články blogera

Fénix Rádio

Lidské chyby

“Chybovat je lidské, odpouštět božské“ Každý z nás chybuje a nezáleží na barvě naší pleti, na věku, profesi či značce našeho automobilu. Denně se dopouštíme stovky a tisíce chyb. Malých nepodstatných chybiček či fatálních selhání,

4.4.2017 v 13:15 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 277 |

Fénix Rádio

Náš Český poklad Aťka

Určitě taky míváte chuť se vrátit zpátky. Já bych rád zase zažil nedělní ráno, když mi kolem osmé hodiny udělala maminka kakao, připravila rohlík s máslem a oznámila: "Jdu vařit a ty si pust televizi, bude tam Studio Kamarád".

20.3.2017 v 16:45 | Karma článku: 14.17 | Přečteno: 316 |

Fénix Rádio

Aťka Janoušková slaví narozeniny

Vzpomínám si, že jako malý kluk jsem byl velkým milovníkem animovaných pohádek, a každé víkendové ráno jsem proto zasvětil sledování televize.

16.3.2017 v 9:00 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 559 |

Fénix Rádio

Josef Lada

Milí čtenáři, když jsem se dnes probudil a chvíli jen tak zasněně koukal do stropních obkladů, začaly se mi v hlavě množit myšlenky týkající se pohádek (nejspíš na mě začíná působit vánoční atmosféra).

17.12.2016 v 11:15 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 458 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Vůbec nejlepší dovolená... :-)

Potopa neboli povodeň, je příběh vyprávěný v mnoha kulturách světa, v Bibli popsaný v 1. Mojžíšově (kap. 6 až 9) jako celosvětová katastrofa způsobená Božím zásahem proti lidské zkaženosti za dnů Noema.

20.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 132 |

Vladimír Koliandr

Financuje opravdu Evropa teroristy?

Reaguji na článek pana Stejskala „K útoku v Barceloně trochu jinak“, který má i nemá pravdu a vyvolal bouřlivou diskusi. Dokážeme postihnout podstatu problému?

20.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 657 | Diskuse

Karel Sýkora

Robert Plant – I Believe

Robert Plant je anglický rockový zpěvák a skladatel, především známý jako člen známé skupiny Led Zeppelin, ale také svou úspěšnou čtyřicetiletou sólovou kariérou. Plant je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků

20.8.2017 v 6:15 | Karma článku: 5.59 | Přečteno: 112 |

Vladimír Koliandr

Je konopí nebezpečné?

Umí vyléčit rakovinu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu schisofrenii, Crovnovu chorobu i další nemoci. Dokonce i periferní neuropatii související s HIV nebo roztroušenou sklerózu! A je vynikající zeleninou.

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 25.62 | Přečteno: 618 | Diskuse

Pavel Herman

Vietnamské národnostní muzeum včetně muzea jihovýchodní Asie

Vietnamské národnostní muzeum se nachází 8 kilometrů od centra Hanoje. Zajímavé historické památky jsou umístěny nejen uvnitř muzea, ale i venku jako například různé typy dřevěných domků nebo vodní loutkové divadlo (FOTO+VIDEO).

18.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 112 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 744

Tento blog, je vstřícnou spoluprací mezi Fénix rádiem a blogem idnes.cz Vyzkoušejte naše vysílání a bavte se při čtení skvělých článků na idnes.cz

http://fenixnews.cz/

http://fenixradio.net/

http://fenixradio.cz/

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.